Ai Weiwei v Prahe 195


K príležitosti 220. výročia Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění v Čechách (predchodkyňa Národní galerie v Praze), prijal pozvanie vystavovať svetoznámy čínsky umelec Ai Weiwei.

Vo svojej krajine bol prenasledovaný čínskou vládou a v roku 1981 sa preto rozhodol emigrovať do USA. Ai Weiwei je ľudskoprávnym aktivistom a tento jeho aspekt je citeľný aj v umení, ktoré tvorí. Podľa jeho slov sa všetko odvíja od politiky a zároveň všetko je umenie.

Na priestranstve pred Veletržným palácom je vystavené jeho dielo Zverokruh, ktoré tvorí 12 bronzových zvieracích hláv s priemerom cca 1,5 m vo výške troch metrov vďaka podstavcu. Sú to kópie plastík zničených v roku 1860 počas Ópiových vojen v okolí Pekingu. Ide teda o čínsky horoskop a momentálne prebieha rok ohnivej opice (ktorý mimochodom nastane raz za 60 rokov). Ich inštalovanie vo verejnom priestore má teda zaujímavú výpovednú hodnotu, ktorá poukazuje na vzájomne popretkávaný vzťah umenia a politiky v histórii. Deň pred vernisážou umelec zahalil zvieracie hlavy termofóliou, akú dostávajú utečenci zachránení v mori, aby sa zahriali. Toto dielo máte možnosť vzhliadnuť až do konca augusta tohto roka.

Zdroj: www.ngprague.cz

 

 

 

(Visited 251 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Vaiva

Moje meno je Iveta Vassová. Som absolventkou Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby (odbor animovaná tvorba) a pedagogickej fakulty TU (Bc. animácia výtvarného umenia, Mgr. pedagogika výtvarného umenia). Umenie ma sprevádza odjakživa na každom kroku a má silný vplyv na môj život, či už z teoretického, alebo praktického hľadiska. Nepoznám krajší prostriedok na zveľaďovanie ducha a osobnostného rastu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

195 myšlienky “Ai Weiwei v Prahe