Básnik Raimundo Arruda Sobrinho – bezdomovec, ktorý sa nikdy nevzdal svojho sna 210


 

Raimundo Arruda Sobrinho bol bezdomovec žijúci na uliciach Sao Paula takmer 35-rokov a presne tak dlho bol svetu vzdialený ako väčšina z tisícok bezdomovcov obývajúcich ulice Brazílie.

Každý deň, bez ohľadu na papier, napísal čo mohol, a zdokonaľoval svoje zručnosti ako básnik a filozof. Sedel vždy na rovnakom mieste, jeho „ostrov“, ako ho nazval, a ľudia dennodenne prechádzali okolo neho bez toho, aby si ho aspoň jeden z nich všimol. Pre svet bol len ďalším špinavým starým bezdomovcom zaberajúcim rušné ulice.

Vo svojich najdivokejších snoch dúfal, že možno jedného dňa by mohli byť jeho slová zverejnené a zapamätané aj inými, ale v hĺbke duše vedel, že si ich pravdepodobne nikdy nikto neprečíta.

 

 

Až jedného dňa na jar roku 2011 sa stalo niečo, čo navždy zmenilo jeho život.

Mladá žena Shalla Monteiro si ho všimla a ujala sa starého muža. Každý deň sa pri ňom zastavila a rozprávala sa s ním. Raz jej Raimundo dal jednu zo svojich básní a ona sa konečne dozvedela o jeho veľkom sne, ktorý v sebe priebehu desaťročí živil.

 

 

“ Raimundo vždy chcel vydať knihu svojich básní, no ako človek, ktorý žil na ulici, to pre neho bolo nesplniteľným snom,“ hovorí Monteiro. “ Cítila som, že musím niečo urobiť. “

Rozhodla sa mu vytvoriť  stránku na Facebooku, tak aby jeho básne a príbehy mohli byť zdieľané aj s ostatnými. Čo sa stalo potom je zázrak.

 

 

 

“ Ľudia sa o neho začali zaujímať bližšie, “ hovorí Monteiro. “ Ak sa chceli s ním porozprávať, išli k nemu a hovorili: “ Hej, ja som ťa videl. Chcem sa s tebou zoznámiť. Vždy som ťa chcel spoznať, ale nemal som odvahu prísť a prihovoriť sa ti. “

 

 

Potom sa stalo niečo, čo zmenilo Raimundov život ešte viac.

“ Dostala som správu od jeho brata,“ hovorí Shalla.

Raimundov brat sa rozhodol a išiel ho nájsť, aby ho mohol vidieť osobne. “ Keď som tam dorazil, našiel som muža uprostred odpadkov, chlpatého a zarasteného, bez absolútne žiadnej hygieny, “ spomína. “ Tento človek bol môj brat. “

Brat ho požiadal, aby išiel žiť k nemu a rodina sa zišla po dlhých desaťročiach, ktoré boli od seba odlúčení.

 

Vďaka láskavosti cudzích ľudí, ktorí pomáhali Sobrinhovi (vpravo) získať slovo pre jeho poéziu prostredníctvom Facebooku, bol schopný stretnúť sa so svojím bratom a prestať žiť na ulici.

Vďaka láskavosti cudzích ľudí, ktorí pomáhali Sobrinhovi (vpravo) získať slovo pre jeho poéziu prostredníctvom Facebooku, bol schopný stretnúť sa so svojím bratom a prestať žiť na ulici.

 

“ Moji bratia sú stále nažive. Všetci sú nažive. Raimundo bol ten, kto chýbal na zaplnenie prázdnoty, ktorú sme mali, “ hovorí jeho brat. “ On nie je hosť. Je súčasťou rodiny. S mojimi deťmi a mojou ženou, je jej neoddeliteľnou súčasťou.“

 

Už nie je bezdomovec, Raimundo bol potom schopný posunúť svoju poéziu na ďalšiu úroveň a so Shallinou pomocou jeho kniha poézie: #Inconditional, bola zverejnená v decembri 2015. Jedna z Raimundových vlastných básní krásne sumarizuje silu jeho príbehu:

 

Prekliaty je muž, ktorý opúšťa sám seba. Týchto šesť slov ukazuje, že v žiadnej horšej situácií, by sa človek nikdy nemal považovať za strateného.

 

 

“ Jeho sny sa stávajú skutočnosťou, “ hovorí Shalla Monteiro. “ Po tak dlhej dobe.“

 

 

Pozrite si video nižšie a dozviete sa viac o jeho príbehu.

 

3]


 

 

Autor článku: Lucia Čaprnková
Zdroj: www.huffingtonpost.comwww.wimp.com
Foto: Raimundo Arruda Sobrinho

 

 

(Visited 108 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Lucia Čaprnková

multi-žánrový umelec a spisovateľ, básnik, herec, dizajnér, umelecký aktivista at Lucia Čaprnková Arts
Som slovenská multi-žánrová umelkyňa a spisovateľka, básnik, fotograf, dizajnér, návrhár, maľba, kresba, sochárstvo, herectvo, vlastné umelecké techniky a projekty, foto art, mnoho druhov umeleckej tvorby, atď. Moje umelecké zameranie je široké a pestré. Nestaviam fantázií a kreativite žiadne hranice. Venujem sa rôznej tvorbe, ktorá odráža môj pohľad na svet a moju fantáziu, snažím zachytiť emócie a poukázať na skutočné hodnoty života. Všetko o mojej činnosti nájdete na umeleckej stránke Lucia Čaprnková Arts a na spisovateľskej stránke Writer & Poet Lucia Čaprnková.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

210 myšlienky “Básnik Raimundo Arruda Sobrinho – bezdomovec, ktorý sa nikdy nevzdal svojho sna