Človek ulice – Keď umenie rozpráva príbeh 212


Pouličný umelec Michael Aaron Williams sa vo svojej tvorbe zameral na ľudí bez domova a jeho diela v sebe nesú hlboké posolstvo o hodnote života a schopnosti vcítiť sa do utrpenia druhého.

Človek ulice – spoločnosťou často nepochopený a odsudzovaný figuruje v jeho dielach ako svedectvo každodennej reality, ktorej musia títo ľudia čeliť. Jedinečné maľby vypovedajú o tom, že každý ľudský život má cenu a je rovnako dôležitý.

 

 

O svojom umení sa vyjadruje takto:

„ Moje umenie je príbeh, vizuálna poézia, a prostredníctvom sociálneho vyjadrenia smeruje diváka k činu alebo realizácií. Významná časť mojej práce je zameraná na ulicu, na miesto, kde ľudia žijú ich každodenné životy. To mi umožňuje vzájomné prepojenie s publikom na ich vlastnom trávniku a pozorovať, ako reagujú na moje umenie. Je to sociálny experiment. “

 

 

Michael zámerne umiestňuje svoje diela – ľudí bez domova tam, kde ich ostatní môžu nájsť. Na ich prichytenie nepoužíva lepidlo, ale jednoducho postačí kúsok pásky, aby ich každý okoloidúci, ktorý sa rozhodne pri nich zastaviť, mohol zložiť a vziať so sebou domov.

A čo ak to nikto neurobí?

„ Oni prestanú existovať, “  hovorí Williams. „ Budú zničení a odnesení vetrom alebo inými silami, ktoré ich strhnú a odnesú preč. “

 

 

Výnimočnosť jeho umenia odzrkadľuje nielen jedinečnosť s akou ho prezentuje, ale aj jeho zmysluplný význam:

„ Tento otvorený priestor sa zameriava na prchavé postavenie pouličných ľudí a umožňuje divákovi priamo sa podieľať na výsledku, či sa rozhodne odísť alebo ich odnesie z ulice. Mojim cieľom v zobrazovaní pouličných ľudí je ukázať ich krásu a krehkosť, a zároveň preniesť ich situáciu do očí diváka; odmietanie nechať ich zabudnutých alebo ignorovaných. “

 

 

Zostáva len na divákovi, ako rozhodne o osude týchto neobyčajných “ ľudí ulice “.

„ Podobne ako u vonkajšieho umiestnenia, moja galéria umeleckých diel sa tiež zameriava na pominuteľnú povahu ľudí. Prostredníctvom mojich obrazov a kresieb sa snažím predstaviť krehkú povahu života, čistoty a kultúry. Farba a atrament sú nástrojom hnutia a vyjadrenia konfliktu. Krása a bolesť ľudskej prirodzenosti sú zobrazené vytvorením a dekonštrukciou umeleckého diela. Radšej ako celistvosť vyžadujúca krásu, vykresľujem ľudskú dušu ako kompletnú, aj napriek zlomeninám. Umelecké diela ako také, nadobudnú väčšie prepojenie s divákom a v dôsledku toho majú väčší dopad. “

 

alexandria-egypt-1-wordpress

 

O umení, tvorbe a inšpirácií – Michael Aaron Williams

 

Ako si začal túto tvorivú cestu?

 

  • Vždy som miloval budovanie vecí z dreva, odkedy môj otec začal s výstavbou rodinných domov. Vyrastal som na vidieku, takže pre zábavu som zvykol naháňať kozy, kŕmiť sliepky a prasce, a jazdiť na koňoch. Vždy som miloval praktické veci. Nerobil som žiadne umenie, až neskôr na strednej škole, keď som musel ísť do umeleckej triedy. To mi umožnilo využiť lásku k tvoreniu vecí mojimi rukami a jednoducho sa hrať. Potom, na moje prekvapenie, môj učiteľ chcel, aby som preskočil rok v umeleckej triede a robil AP umenie, a tak som sa ponoril do umenia. Od tej doby som sa snažil nájsť svoj štýl a myslím, že práve pouličné umenie sa stalo mojím obľúbeným… je to návykové.

 

paris-3-wordpress

 

Čo ťa inšpirovalo k tomu, že si chcel prostredníctvom pouličného umenia zobrazovať práve ľudí bez domova?

 

  • Dobre, pozrime sa na to… existuje veľa dôvodov. Moja obľúbená vec v maľbe a kresbe je portrét, a ľudská figúra. Myslím si, že bezdomovci nosia toľko emócií vo svojich tvárach; oni sú krásni ľudia. Pracoval som tiež na sérií pouličných detí a upozorňujem na ich situáciu už dlhú dobu. Jedného dňa chcem mať sirotinec v Thajsku a pomôcť deťom dostať sa preč z ulice. Dúfam, že moje pouličné umenie bude aj naďalej upozorňovať na krehkú situáciu bezdomovcov a detí žijúcich na ulici.

 

katakolon-greece-1-email

 

Aká je reakcia na tvoje pouličné umenie, na tieto kartónové postavy ľudí bez domova?

 

  • Mal som skvelé reakcie od ľudí. Nechávam na zadnej strane kontaktné údaje a ľudia mi potom, ako ich zoberú z ulice naozaj pošlú e-mail. Večeral som v Londýne s úžasnými ľuďmi, ktorí našli jedno z mojich diel v Brooklyne. Pozvali ma do svojho domu a ja som videl, že visí zarámované v ich byte. Som rád, že umenie mi dalo možnosť spoznať rôznych ľudí, s ktorými by som sa inak nikdy nezoznámil. Tiež som dostal e-maily od ľudí z celého sveta: Japonsko, Brazília, Rusko, atď. A boli mojimi prácami skutočne pohnutí, niektorí dokonca k slzám. Takáto reakcia od ľudí robí umenie veľmi prospešné a poháňa ma v tom, aby som pokračoval.

 

it-found-us-in-shambles-1-wordpress

 

london-6-wordpress

 

rhodes-greece-1-email

 

paris-1-email

 

girl-and-balloon-wordpress

 

Chiang rai, Thailand

 

London, e-ngladn

 

Soul south-korea-1-wordpress

 

1082058588


athens-greece-closeup-wordpress

 

   Bankok, Tailand

rhodes-greece-closeup-email


V nasledujúcom videu sa dozviete ako vznikajú jeho diela


Autor článku: Lucia Čaprnková
Zdroj/Foto: www.mymodernmet.com; www.michaelaaronart.com
Video: www.youtube.com

 

 

(Visited 264 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Lucia Čaprnková

multi-žánrový umelec a spisovateľ, básnik, herec, dizajnér, umelecký aktivista at Lucia Čaprnková Arts
Som slovenská multi-žánrová umelkyňa a spisovateľka, básnik, fotograf, dizajnér, návrhár, maľba, kresba, sochárstvo, herectvo, vlastné umelecké techniky a projekty, foto art, mnoho druhov umeleckej tvorby, atď. Moje umelecké zameranie je široké a pestré. Nestaviam fantázií a kreativite žiadne hranice. Venujem sa rôznej tvorbe, ktorá odráža môj pohľad na svet a moju fantáziu, snažím zachytiť emócie a poukázať na skutočné hodnoty života. Všetko o mojej činnosti nájdete na umeleckej stránke Lucia Čaprnková Arts a na spisovateľskej stránke Writer & Poet Lucia Čaprnková.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

212 myšlienky “Človek ulice – Keď umenie rozpráva príbeh