Predstavujeme umelca, ktorý vytvára úžasné diela z nábojov a bômb


Umenie, kultúra a architektúra nesú dôležité znaky, ktoré majú schopnosť od seba odlišovať krajiny a kultúry sveta. Často je jednoduché uhádnuť, odkiaľ človek pochádza vďaka kultúrnym znakom, ktoré ukazujú okolitému svetu.

ht_syria_deeply_mortar_kb_140613_16x9_992

Akram Abou Al-Fouz je umelec zo Sýrie, pôvodne maľujúci na sklo, ktorý je teraz nútený maľovať na zbrane, rakety či delové gule, ktoré na neho predtým padali z oblohy. Jeho rodina, rovnako ako iné podobné rodiny, bola nútená odísť z ich mesta a žijú teraz po boku rebelov. Sýrčania tu žijú vo veľkej chudobe a strachu. Abou Al-Fouz sa snaží uľahčiť túto ťažkú situáciu pre svoje deti tým, že maľuje tradičným sýrskym arabským štýlom, a tak im dodať nádej.

Umelecké diela maľuje na nefunkčné delá, a tým vyjadruje svoje názory o mieri a harmónii. Tieto krásne maľby reprezentujú sýrskych občanov a ich ťažké, no mierumilovné životy. Umenie tak slúži na ich sebavyjadrenie. Špecifický arabský štýl je symbolom, ktorý predstavuje ich ľud a ich túžbu po slobode.

6906f13e66dd9b4f021d6fa9d180d5d8c78334b3

V minulosti sa snažilo o zmenu prostredníctvom umenia viacerí revoluční umelci, ktorí sa snažili bojovať za slobodu. Ako príklad môžeme uviesť známeho Leonarda Da Vinci, ktorého umelecké diela a architektúra reprezentovali konflikt medzi náboženstvom a vedou. Katolícka cirkev vtedy vedou silne opovrhovala. Aj iné formy umenia boli použité na vyjadrovanie svojej frustrácie – divadelné hry, literatúra, hudba, folklór a piesne. Umenie sa tak stalo formou prejavu, ktorý prekoná čas aj hranice a po ktorom siahajú ľudia počas mieru aj revolúcie.

Pôvodný článok napísal Silver Shine, zdroj: http://mvslim.com/akram-abou-al-fouz-make-art-not-war/
(Visited 39 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.
xandra94@azet.sk'
Som maliarka tvoriaca pod značkou Lucia Jurenkova ART a študentka marketingovej komunikácie na UK. Mojou najväčšou vášňou je umenie a literatúra, no tiež reklama, ktorú študujem. Mojím cieľom je prehovárať k ľuďom o dôležitých veciach v živote prostredníctvom umenia. Preto som založila združenie VIBE a program Umením k zmene.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *