„Ničenie prírody je ničenie života.“ – kampaň zvyšujúca povedomie o následkoch ľudskej činnosti na život divokých zvierat 318


“ Ničenie prírody je ničenie života. ” – to je slogan osvetovej kampane bojujúcej proti deštrukcii spôsobenej nekontrolovateľnou industrializáciou, ktorá je organizovaná nadáciou Robin Wood. 

 

Tieto umelecké obrazy dizajnéra Surachaia Puthikulangkura a agentúry Grabarz & Partner ukazujú, kto musí zaplatiť cenu za naše každodenné pohodlie. Zachovanie prirodzených obydlí divokých zvierat nie je „nový“ problém, ale cieľom kampane je dostať ho znova do povedomia a zvýšiť pochopenie o nevyhnutnosti jeho riešenia.

 

 

Nadmerná ťažba ropy, odlesňovanie a intenzívne poľnohospodárstvo má obrovský dopad na život voľne žijúcich živočíchov, ktoré sú skutočnými obeťami tejto deštruktívnej ľudskej činnosti. Spoločnosť často prehliada túto problematiku a vážnosť svojho neprimeraného konania, ktorá ma vážny vplyv na životné prostredie a správne fungovanie života na zemi.

 

 

Existuje mnoho spôsobov, ktoré môžu pomôcť zmeniť život na našej planéte. Poľnohospodársky priemysel je zodpovedný za najmenej 14 percent celosvetových emisií skleníkových plynov, no niektoré organizácie, ako napríklad The Worldwatch Institute, tvrdia, že skutočný počet by mohol dosiahnuť až 51 percent. To predstavuje 45 percent celkovej svetovej rozlohy a ovplyvňuje mnoho druhov voľne žijúcich živočíchov v ich prirodzenom domove smerom na pokraj vyhynutia.

Deštruktívny priemysel získavania palmového oleja tiež vážne ohrozuje druhy, ako sú orangutany, trpasličie slony a sumatranske tigre, ktorým hrozí vyhynutie. To má zároveň obrovský vplyv na zdravie indonézskych ľudí, pričom uvoľňovanie obrovského množstva skleníkových plynov do atmosféry predstavuje veľké nebezpečenstvo.

Zmeniť odchod s morskými plodmi a nadmerný rybolov je tiež silná metóda, ktorá pomáha šetriť životne dôležité oceánske ekosystémy, na ktorých sme všetci závislí (oceány nám poskytujú neuveriteľných 70 percent kyslíka, ktorý dýchame!). Ak aj naďalej bude pretrvávať aktuálny spôsob rybolovu, vedci odhadujú, že oceány budú zbavené všetkého života do roku 2050 alebo budú prinajmenšom do tohto dátumu obsahovať viac plastu ako rýb. Využitie plastov je ďalší veľmi významný spôsob, ako chrániť našu Zem a jej obyvateľov. V súčasnej dobe vyhadzujeme do oceánov každoročne okolo 8,8 miliónov ton plastu. Odhaduje sa, že 700 morských druhov je ohrozených vyhynutím prostredníctvom požitia alebo zamotania sa do plastového odpadu. Aj tie gigantické, majestátne zvieratá, ako sú veľryby našli svoju smrť v rukách nášho odpadu.

 

Kreatívna vizuálna kampaň môže mať pred sebou dlhú cestu v oblasti zvyšovania povedomia o pálčivých spoločenských a environmentálnych problémoch. 

Umelci, grafici a ilustrátori sa často snažia riešiť otázky, ako je zmena klímy, plastové znečistenie a degradácia biotopov v rámci svojej práce a teraz v nemeckom sektore ekologických aktivistov kolektívu Robin Wood vytvorila práve túto sériu úchvatných snímok s názvom “ Ničenie prírody je ničenie života. “ Tieto práce ukazujú divoké zvieratá a vplyv človeka na ich prirodzené prostredie, a smutnú pravdu, že ničenie našej planéty ide oveľa rýchlejším tempom, než môžu byť škody nahradené.


 

Snímky zachytávajú tri rôzne krajiny, ktoré sú trhané na kusy ľudskou činnosťou, z ktorých každá je zastúpená zvieraťom z daného prostredia.

 

 

Je to, akoby sa vyobrazené zvieratá snažili uniknúť ich hroznému osudu, ale nemôžu, pretože ich domovy sú dôležitou súčasťou ich existencie. Svet stratil 52 percent svojej divokej zveri v posledných štyroch desaťročiach, a to predovšetkým, kvôli strate ich prirodzeného životného prostredia.

 

 

K tejto strate biotopu došlo v značnej miere v dôsledku ľudských priemyselných činností, ako sú živočíšne poľnohospodárstvo a produkcia palmového oleja. Výroba hovädzieho mäsa napríklad ničí amazonský dažďový prales.

 

 

V tejto priblíženej snímke je odhalené – v neznesiteľnom detaile – ako sú svetové tropické dažďové pralesy premieňané na pustatinu.

 

 

Dokonca majú negatívny vplyv na ľadovú krajinu Arktídy. Emisie skleníkových plynov spôsobené odlesňovaním sú hnacou silou, ktorá môže za stúpanie svetovej teploty a spôsobuje topenie ľadovcov.

 

 

Srdcervúcou pravdou je, že zmena klímy sa teraz dostala k “ bodu odkiaľ niet návratu “ – ľuďom sa dokonca podarilo zabrániť ďalšej dobe ľadovej, ktorá bola predpovedaná o 50,000 rokov neskôr!

 

 

Tieto dych-berúce obrazy nám pripomínajú, že zatiaľ čo vyhliadky na tejto planéte môžu vyzerať bezútešné, stále máme právomoc zabezpečiť, že niektorým z najhorších dopadov zmeny klímy a úbytku voľne žijúce zvierat sa dá vyhnúť.

 


Autor článku: Lucia Čaprnková
Zdroj/Foto: www.demilked.comwww.onegreenplanet.org

 

 

(Visited 467 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Lucia Čaprnková

multi-žánrový umelec a spisovateľ, básnik, herec, dizajnér, umelecký aktivista at Lucia Čaprnková Arts
Som slovenská multi-žánrová umelkyňa a spisovateľka, básnik, fotograf, dizajnér, návrhár, maľba, kresba, sochárstvo, herectvo, vlastné umelecké techniky a projekty, foto art, mnoho druhov umeleckej tvorby, atď. Moje umelecké zameranie je široké a pestré. Nestaviam fantázií a kreativite žiadne hranice. Venujem sa rôznej tvorbe, ktorá odráža môj pohľad na svet a moju fantáziu, snažím zachytiť emócie a poukázať na skutočné hodnoty života. Všetko o mojej činnosti nájdete na umeleckej stránke Lucia Čaprnková Arts a na spisovateľskej stránke Writer & Poet Lucia Čaprnková.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

318 myšlienky “„Ničenie prírody je ničenie života.“ – kampaň zvyšujúca povedomie o následkoch ľudskej činnosti na život divokých zvierat