Predstavme si – séria ilustrácií o deťoch zasiahnutých krutosťou života a ich odopretom šťastí 168


Umelec  Gunduz Aghayev je svetoznámy práve kvôli svojim silným ilustráciám, ktoré bez prikrášlenia zobrazujú krutosť a tragickosť života, predovšetkým ako následok ľudských činov a konania.

Deti, najzraniteľnejší článok spoločnosti, ktorých slovám a prosbám okolie často nenačúva tak ako by malo, sa stali ústrednými postavami jeho ďalšej série – Predstavme si (Imagine). O to viac zasiahnu diváka, kedže vychádzajú z reálnych záberov, zachytávajúc skutočné deti, ktoré tak ako všetky ostatné snívali o pokojnom a šťastnom živote naplnenom láskou, ale nebolo im dopriate, aby sa z neho tešili.

Veľmi hlboké a mocne pôsobiace umelecké diela sa dotýkajú duše a ukazujú obrovskú detskú zraniteľnosť voči nemilosrdnému svetu vôkol nich.

Gunduz Aghayev v tejto sérií odcudzuje tých, ktorí zaťahujú detí do ich špinavej hry, kradnú ich nevinnosť a šancu na šťastnú budúcnosť. Cieľom je snaha poukázať na potrebu neopakovať naše predošlé hriechy, ktoré sa v prevažnej miere najväčšmi dotýkajú práve tých najbezbrannejších a tými sú bezpochyby deti.

Gunduz pozmenil známe fotografie detského utrpenia, ktoré obleteli svet takým spôsobom, akým by si ich prial vidieť. Plné radosti a šťastia, s detstvom, ktoré si každé z nich zaslúžilo, a ktoré si na tejto planéte každé bez výnimky zaslúži.


 

„Napalmské dievča“ z Vietnamskej vojny

 


 

Fotografia Kevina Cartera, ktorá získala Pulitzerovú cenu (1993)

 


 

Deti vo Vietname

 


 

Syn zabitého azerbajdžanského novinára Elmara Huseyna

 


 

Smrť Aylana Kurdiho (Sýria)

 


Japonský chlapec stál v pozore po tom, čo priviedol svojho mŕtveho mladšieho brata na kremačnú hranicu (1945)


 

Náhle bezdomovcami po zásahu nemeckými bombami počas „Blitz“ (bleskového útoku) v Londýne v roku 1940, chlapec ukazuje priateľom svoju bývalú izbu

 


 

Detské nevesty Tehani (vľavo) a Ghad v Afganistane

 


 

Doktor Janusz Korczak s deťmi


 

Autor: Lucia Čaprnková
Zdroj/Foto: www.boredpanda.com

 

 

(Visited 180 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Lucia Čaprnková

multi-žánrový umelec a spisovateľ, básnik, herec, dizajnér, umelecký aktivista at Lucia Čaprnková Arts
Som slovenská multi-žánrová umelkyňa a spisovateľka, básnik, fotograf, dizajnér, návrhár, maľba, kresba, sochárstvo, herectvo, vlastné umelecké techniky a projekty, foto art, mnoho druhov umeleckej tvorby, atď. Moje umelecké zameranie je široké a pestré. Nestaviam fantázií a kreativite žiadne hranice. Venujem sa rôznej tvorbe, ktorá odráža môj pohľad na svet a moju fantáziu, snažím zachytiť emócie a poukázať na skutočné hodnoty života. Všetko o mojej činnosti nájdete na umeleckej stránke Lucia Čaprnková Arts a na spisovateľskej stránke Writer & Poet Lucia Čaprnková.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

168 myšlienky “Predstavme si – séria ilustrácií o deťoch zasiahnutých krutosťou života a ich odopretom šťastí