“ Princ a chudák “ – fotograf zobrazuje ľudí bez domova netradičným spôsobom, aby boli ich príbehy vypočuté 576


Unikátna séria snímok zobrazuje reálnych bezdomovcov a jej tvorcom je fotograf Horia Manolache. Ide o zviditeľnenie problematiky a zvýšenie povedomia o ľuďoch žijúcich na ulici, ktorí sú spoločnosťou často-krát prehliadaní.

Horia ma v pláne vydať knihu, ako svedectvo príbehov všetkých týchto ľudí. Peniaze na zrealizovanie svojho projektu sa snaží získať prostredníctvom dobrovoľného darovania cez portál Indiegogo.

Jeho kniha sa bude volať “ Princ a chudák “ a pri výbere sa nechal inšpirovať románom Marka Twaina, ktorý nesie rovnaký názov.

“ Cieľom mojej knihy je ukázať ľudí bez domova v nepravdepodobnom vyobrazení a postavení, aby ich príbehy mohli byť vypočuté. Pre tento projekt som fotografoval ľudí v hoteloch, v garážach, na staveniskách a na ulici. Stretol som ľudí so zbraňami a ľudí so zlatým srdcom. Moja žena bola mojim pomocníkom, strihala im vlasy, robila make up, ja som mal na starosti kostýmy a zostavenie mobilného štúdia.

Zvyčajné prípravy každej osoby trvali jeden týždeň, ale boli chvíle, kedy to trvalo aj tri týždne a to v závislosti od toho, ako rýchlo som dokázal nájsť ľudí, ktorí súhlasili, že sa spolu stretneme pri fotení. “


 

Frank

 

Stretol som Franka v Hunterspointe v San Franciscu. Žil v vo vlastnoručne vyrobenom prívese spolu so svojou ženou a jej psom. Veľký problém, ktorý ho trápi je, že polícia sa im chystá vziať dom. Hovorí, že bol povýšený na komorníka, ale drogy ho priviedli sem. Keď som sa s ním stretol pracoval na stavbe a fotografovali sme na ulici aj na stavenisku. Jeho žena chcela byť baletka, ale pretože bola obézna, cítila sa nepríjemne, aby pózovala pre tento projekt. Frank je jedným z najláskavejších ľudí, ktorých som kedy stretol.


 

McKayas

 

McKayas žil v tesnej blízkosti Haight Street, keď bol ešte dieťa. Je hrdý, že jeho rodičia boli súčasťou hnutia hippies v 60. rokoch. Žil v Mexiku, na Havaji, v Indonézií, Paname, Bolívií, Kostarike, Peru a má v pláne navštíviť všetky krajiny sveta.


Tammy

 

Tammy je hviezda na Height Street v San Franciscu. V prípade, že ona nezanechá úsmev na tvári, tak potom nikto. Jej najväčšou bolesťou je, že babička a prvý manžel jej zobrali deti.


 

Bill

 

Bill musel utiecť zo štátu, v ktorom žil. Dôvod prečo musel odísť sa zdá nespravodlivý, ale jeho druhou alternatívou bolo väzenie. Želal si poslať tieto fotografie svojej matke, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou a takto ho spozná, keď sa vráti naspäť.


 

Henry

 

Henry bol v minulosti závislý od drog a alkoholu. Teraz predáva noviny pre organizáciu, ktorá sa stará o ľudí bez domova. Pochádza z Mississippi, vo svojom živote si musel voliť medzi svojou matkou a otcom, a to ho výrazne poznačilo.


 

Med

 

Med utiekla z domu, kvôli svojmu násilníckemu manželovi. Mala auto, v ktorom spala, ale pokazilo sa a polícia jej ho vzala, a tak musela spať v parku. Sama sa naučila hrať na ukulele a vie spievať s lyžicami. Nazýva sa Honey pre jej sladký hlas. Svoje prvé vystúpenie mala v hoteli, kde som ju fotil.


 

Mike

 

Mike bol prvý, ktorý bol v tomto projekte. Pochádza z Ohia, no musel odtiaľ utiecť, pretože fajčil marihuanu a polícia sa rozhodla ho zatknúť. Teraz sa snaží prestavať svoj život, má miesto na pobyt a začal pracovať, a to vďaka organizácií zo San Francisca.


 

Pops

 

Pops bol vo vojne vo Vietname. Predtým bol inžinierom, no začal brať drogy a prišiel o prácu. 12-rokov trpel závislosťou a nejaký čas strávil na odvykacích liečeniach. Bohužiaľ, teraz je alkoholik.


 

Max

 

Max je vietnamský a gulfský vojnový veterán. Slúžil v armáde 43-rokov. Hovorí, že keď sa vrátil, vzdal sa všetkého a išiel na ulicu. Teraz má problémy s alkoholom a kvôli zdravotným problémom sotva chodí. V živote veľa cestoval. Ľútuje, že sa už viac nerozpráva so svojou dcérou.


 

Hatter

 

Hatter bol jediný človek, ktorý mi pomohol s týmto projektom. V minulosti mal spoločnosť, ktorá organizovala udalosti v Kalifornii, ale v jednom prípade kontrolné inštitúcie zistili, že jeden z účastníkov mal v tej dobe menej ako 18 rokov. Hatter dostal pokutu viac ako 100.000 dolárov, takže musel podnikanie zanechať.


 

Jennifer

 

Jennifer z rodiny McCloudovcov pochádzala z Írska spolu so svojím manželom, ale potom sa rozviedli. Je veľmi plachá, keď je triezva.


 

Dan

 

Dan mal búrlivý život, nie je to tak dávno, čo skončil na ulici. On je spisovateľ a zistili sme, že máme spoločných priateľov. Chce použiť túto fotku pre ďalšiu knihu, ktorú bude publikovať.


 

Michael

 

Stretol som sa s Michaelom dvakrát, najprv sme nemohli fotiť a on bol naozaj naštvaný. Znovu som sa s ním stretol po niekoľkých mesiacoch a zdalo sa, že sa so sebou zmieril. Na tejto fotke mi ukazuje tetovanie s menom svojho syna a povedal, že mu veľmi chýba. Prišiel o svoju matku, prácu a dom v priebehu dvoch dni.


 

Shad

 

Táto fotografia je pre mňa trochu symbolikou doby, v ktorej žijeme. Jeho identita bola odcudzená, jeho priateľka mu ukradla peňaženku, obsah na jeho kreditnej karte išiel prudko dole a tak ďalej, až sa z neho stal bezdomovec. Uvedomil si, že jeho život bol tak ohromujúci, že nemal ani chvíľku na to, aby sa zastavil a premýšľal o tom, aké boli jeho sny.


 

Pozrite si tiež video:

 

 


 

 

Autor článku: Lucia Čaprnková
Zdroj/Foto: www.boredpanda.comwww.indiegogo.com

 

 

(Visited 79 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

Lucia Čaprnková

multi-žánrový umelec a spisovateľ, básnik, herec, dizajnér, umelecký aktivista at Lucia Čaprnková Arts
Som slovenská multi-žánrová umelkyňa a spisovateľka, básnik, fotograf, dizajnér, návrhár, maľba, kresba, sochárstvo, herectvo, vlastné umelecké techniky a projekty, foto art, mnoho druhov umeleckej tvorby, atď. Moje umelecké zameranie je široké a pestré. Nestaviam fantázií a kreativite žiadne hranice. Venujem sa rôznej tvorbe, ktorá odráža môj pohľad na svet a moju fantáziu, snažím zachytiť emócie a poukázať na skutočné hodnoty života. Všetko o mojej činnosti nájdete na umeleckej stránke Lucia Čaprnková Arts a na spisovateľskej stránke Writer & Poet Lucia Čaprnková.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

576 myšlienky ““ Princ a chudák “ – fotograf zobrazuje ľudí bez domova netradičným spôsobom, aby boli ich príbehy vypočuté