Profily inšpiratívnych umelcov III. 192


Keď som videla tvorbu Michala a jeho manželky (lebo bez spolupráce to nejde) pod značkou OnlyOneOriginal, povedala som si, že táto tvorba je presne taká veľká, ako ju tí tvorcovia cítia. Nie je vyumelkovaná a ide z nej prirodzená radosť a voľnosť. Dokonale ju vystihuje výrok Meryl Streep, z ktorého si dovolím podsunúť jednu časť: ….. Už ani minútku neminiem na tých, čo klamú alebo sa snažia manipulovať. Rozhodla som sa netolerovať pretvárku, pokrytectvo, nečestnosť a lacné lichôtky. Netolerujem selektívny úžas ani akademickú aroganciu…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aký je Michal? Čo tvorí?

Volám sa Michal a  tvorím pod značkou „OnlyOneOriginal.“ Farbím látky, navrhujem z nich oblečenie, ktoré po ušití ešte zvyčajne výtvarne „vylepším“. A robím to rád. No nazývať to umením si teda netrúfam, skôr remeselom. O tom, čo robím teraz, som pred pár rokmi ani netušil. Moje akademické vzdelanie je síce bohaté, avšak týka sa úplne iných oblastí.

28-DSC_7584a15-DSC_7524IMG_8456_dppIMG_8127_dpp

Tak ako sa to stalo, že ťa zavialo práve k tomu, čo robíš ?

Alebo … za všetkým hľadaj ženu …?

Celé moje pôsobenie v tejto (nazvime to remeselno-umeleckej) sfére začalo ako všetko v našich životoch: náhodou. Keďže okrem remesla, som aj učiteľ jogy, na jednom letnom kurze nám s manželkou detičky venovali nabatikované tričká. Bol som tým taký fascinovaný, že som to začal skúšať sám doma. Manželka ma podporovala a radila mi, aby som sa tomu venoval. A tak to celé začalo… No a podobne ako náhoda a jasnozrivosť mojej manželky boli pri začiatku mojej remeselno-umeleckej dráhy, pri vzniku „mojej techniky“ maľovania textilu nebolo nič menšie ako lenivosť. Ono totiž farbenie látky je fakt umenie a skutočná veda. Vyžaduje si presnosť, trpezlivosť, pozornosť, precíznosť a pracovitosť. Nuž a to nie sú vlastnosti, ktoré by ma charakterizovali. A tak na začiatku vznikali milé, ale predsa len nepodarky. Tu bol na látke fŕkanec, tu fľak, tu iný odtieň a tam zase nezafarbené miestečko…

IMG_3298_photoIMG_2247_photo

IMG_1322_photo

IMG_0856_dpp

Keď som si prezerala dámske šaty, ktoré vytváraš, veľmi sa mi páčila vkusná a citlivá kombinácia materiálov a vzorov. Určite je toho viac, čo zamiešaš dokopy, keď ich tvoríš. Akú techniku používaš? 

Veľkým objavom bola farba na maľovanie textilu. Postupne sa z farebného fľaku  na látke stal motýľ, z iného odtieňa zapadajúce slnko a podobne. Postupom času som sa síce nestal pracovitejším, no určite oveľa zručnejším. V praxi to znamenalo, že som bravúrne vedel zo zdanlivej machule vytvoriť  konkrétne a rozpoznateľné obrazce. A aj keď sa na prvý pohľad dalo povedať, že niet čo  opravovať – technika dotvárania farbenej látky zostala v mojej tvorbe primárna.

01-DSC_7142a 05-DSC_7295

A potom … Veľmi rád experimentujem. Viac-menej na všetky techniky, ktoré používam som prišiel sám. Viem, že zrejme väčšina z nich bola už dávno vymyslená a má svoje meno. No ak by som sa to u niekoho naučil a robil to podľa toho, už by to pre mňa nebola až taká zábava… Rád by som svoju tvorbu rozdelil do nejakých kategórií, trebárs podľa použitia techniky farbenia alebo maľovania, no je to veľmi ťažké pretože rád techniky kombinujem.

IMG_5203_photoIMG_4944_photoIMG_8865_dpp

To vlastne charakterizuje aj moje maľovanie. Jedným slovom – INAK. Keďže beriem to, čo robím ako zábavu, chcem sa zabávať a byť v radostnom napätí pri bádaní a objavovaní nových vecí. Pri tomto objavovaní sa veľakrát stáva, že zo zdanlivého neúspechu sa postupne vyvinie úžasná technika. Tak to napríklad bolo aj s technikou AkvarelBatik. Je to vlastne maľovanie nafarbenej látky ďalšími odtieňmi batikovacej farby. Keďže sa látka farbí vlhká, vzniká akvarelový efekt maľby. Prečo nevyužiť fŕkance a fľaky, keď sa tomu pri farbení aj tak nevyhnete?

IMG_1963_photo-1

A čo farby? Tvoja tvorba je ich plná. Kde na ne chodíš? 

Proste mám rád farby a kde inde je ich viac ako v prírode? V nepreberných množstvách, odtieňoch a kombináciách… Moja inšpirácia je všade okolo mňa: v zapadajúcom slnku na obzore, v spenenej rieke, v kvietku na rozpadajúcom sa múre, v pasúcich sa srnkách, v lete sokola, v odtieňoch zelenej na stromoch, v hudbe,  v pocite…

IMG_4656_photoIMG_1153_photo

IMG_2167_photo

csilla

Ak si prezerám nejaké dielo, či umelecko – remeselný výrobok, ktorý sa mi páči,  som zvedavá na  proces pri jeho tvorbe. Ktorý svoj výrobok by si chcel takto odhaliť?

Najlepšie by som to popísal na vzniku šiat Slobodienka. Minulý rok sme sa rozhodli ísť na festival Drienok. Doma ma zatiaľ čakali ušité dlhé biele šaty, ktoré som chcel po návrate z festivalu decentne, jemne dotvoriť. Pôvodne to mali byť striedme, bieločierne šaty. Dopadlo to však inak. Na festivale boli úžasní ľudia a atmosféra. Deti sa hrali v mlákach po daždi, psy behali pomedzi ne, dospelí posedávali okolo pódia, všade sa niesol hmatateľný duch slobody. A do toho Maok zahral „sloboda, sloboda, slobodienka…“ a nové šaty boli na svete! A je na nich skoro všetko. Sypaná batika kombinovaná so skladanou aj s tou „klasickou“ a všetko dotvorené maľbou s použitím viacerých techník, duch atmosféry na festivale Drienok – no veď sloboda.

IMG_1439_photo

Okrem toho, že tvorba je plná pozitívnej energie, zaujalo ma, že je tvorená priamo na mieru pre záujemcu. Fotografie tvojej tvorby charakterizuje vždy nejaká sympatická žienka, či chlapík v prírode, ktorej výrez úplne korešponduje so vzormi na šatách.

Tak ako sa obrazy a sochy prezentujú na výstavách, v galériách a potom u nejakého šťastného majiteľa, oblečenie sa prezentuje na ľuďoch. Modelky a modelov nám robia väčšinou naši pri priatelia a známi, preto je fotenie viac hrou. No a 99% vzniká tam, kde najradšej trávime čas – v prírode. Je zaujímavé sledovať, ako dokáže kúsok oblečenia niekoho úplne rozžiariť. Proste sa ten kúsok odevu a človek našli. Máme samozrejme rozdielny vkus a moja tvorba oslovuje ľudí túžiacich po niečom farebnom a originálnom. A keďže to, čo robím je pre mňa srdcová záležitosť a splnený sen, verím, že je to z mojich vecí je to aj cítiť.

kubimegs

IMG_9624

IMG_6131_dpp

IMG_6108_dpp

Okrem tvorby odevov sa venuješ aj iným výrobkom, však?

Sú veci,  ktorým sa už pre nedostatok času nevenujem, no ešte prednedávnom boli súčasťou mojej tvorby a sú to drevené šperky. Keďže sa zhotovovali zo zbytkov ušľachtilého dreva, z ktorého sa robil umelecký nábytok. Manželka ten štýl nazvala príznačne EcoWood. Podstata spočívala v zliepaní nesúrodých kúskov dreva do jedného celku, potom ich rozrezávaní a znovu lepení až do uspokojivého tvaru, s ktorým sa dalo ďalej pracovať. Úžasná zábava. Často som na začiatku nevedel aký bude výsledok. Veľa krát som si myslel, že to viem, no konečná podoba bola nakoniec úplne iná.

ecowood

nausnice nausnice2

Tiež ma v minulosti  nadchla tvorba  kabeliek. Takých väčších kabeliek. Vtip bol v tom, že boli zhotovené zo zdanlivo nesúrodých materiálov. Z ručne tkaného ľanového plátna, zo vzorovanej látky, z ktorej sa šili bavlnené záclony a z látky používanej na šitie kombinéz na vrtné plošiny. Materiály sme získali po tom, čo  babky a tety  prehľadali povaly a pôjdy s pokladmi.

kabelka

Tak, aby sme to neuzavreli domnením, že tie počiny v minulosti boli zbytočné, nahraj mi  niečím, čo dokazuje, že si tie skúsenosti zúročil 😉

Áno v tvorbe to presne takto funguje.  Momentálne pripravujem kolekciu s názvom „Ku koreňom“, ktorý veľa napovedá. Inšpiroval som sa modrotlačou a výšivkami. Ono na modrotlač sa to bude podobať skôr pocitovo. V tejto kolekcii bude práve spojené to, čo robím najradšej. Jednak si  sám nadizajnujem látku, ktorú si predtým nafarbím a napokon to dokončím  maľovaním a bodkovaním kvôli efektu výšivky. Táto kolekcia je v procese tvorby a bude obsahovať oblečenie – sukňa, šaty, tričko, mikina, kabelkotaška – taký komplet outfit.

K tomuto žiadne foto nemám,  aj keď pár vecí už hotových je. Medzitým ma oslovili aj dievčatá z Made in Slovakia Market, ktoré by chceli  prezentovať čisto slovenskú textilnú a odevnú tvorbu.  Mám teda čo robiť, aby som do 1.4. poslal úplne nové a hotové modely na fotenie….

Viac prezradím a ukážem,  až keď to bude hotové…

Taaaak to sa veľmi teším. Držím palce )

b-N5630739_23438_20150720_89908 b-N5704667_23438_20150817_50944

 

(Visited 674 times, 1 visits today)
The following two tabs change content below.

veronika

"Umenie je svedomím ľudstva." (Christian Friedrich Hebbel) "Veda upokojuje, umenie je na to, aby znepokojovalo." (Georges Braque)

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

192 myšlienky “Profily inšpiratívnych umelcov III.